Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Połczynie - Zdroju

Odroczenie obowiązku szkolnego

Utworzono dnia 17.04.2020

Każdemu dziecku na wniosek rodziców można odroczyć rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny, a dzieciom niepełnosprawnym do 9. roku życia, jeśli jest to uzasadnione potrzebami dziecka (art. 36 ust. 4, art. 38 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe).

W jaki sposób dokonać odroczenia obowiązku szkolnego

Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny (art. 36 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe). Natomiast na podstawie art.  38 ust. 1 i 2 przywołanej ustawy, w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.

Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym.

Kiedy złożyć wniosek

Wniosek w sprawie odroczenia składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością wniosek można złożyć ponownie w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Wniosek składa się nie później niż do 31 sierpnia. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.

Do wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego dziecku niepełnosprawnemu należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (art. 38 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe).

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 58

W poprzednim tygodniu: 138

W tym miesiącu: 439

W poprzednim miesiącu: 459

Wszystkich: 16680